| Country of Manufacture | Vietnam |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Collection | Altair |
| Brand | Meridian Furniture |
| Model | 22026Cream |
| MPN | 22026Cream |
| Color | Cream |
| Type | Bedroom Benches |
| Style | Contemporary |
| Item Height | 18" |
| Item Width | 55" |
| Item Length | 18" |
| Category | Bedroom Benches |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Fabric |
| Set Includes | Meridian Furniture Altair Cream Velour Fur Fabric Bench |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Fabric |
| Firmness | Fabric |
| Frame Material | Fabric |
| Department | Bedroom Benches |
| Compatible Brand | Meridian Furniture |
| Product | Meridian Furniture Altair Cream Velour Fur Fabric Bench |
| Installation | Yes |
| UPC | 094308335797 |
Check the listing for details. Meridian Furniture Altair Cream Velour Fur Fabric Bench. Color: Cream, Condition: New. Listed at 516.73 USD. Bold and architectural, the Altair cream velour fur fabric upholstered bench combines avant-garde design with plush luxury. Its distinctive rich natural oak veneer wooden base, featuring sharp, angular legs, brings a sculptural, modern touch to any room.