| Material | Metal |
|---|---|
| Collection | Clarion |
| Brand | Meridian Furniture |
| Model | 769-C |
| MPN | 769-C |
| Color | Black |
| Type | Dining Chairs |
| Style | Modern / Contemporary |
| Item Height | 32" |
| Item Width | 20" |
| Item Length | 19" |
| Category | Dining Chairs |
| Upholstery Fabric | Metal |
| Set Includes | Meridian Furniture Clarion 18"H Metal Dining Chair in Matte Black |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Metal |
| Firmness | Metal |
| Frame Material | Metal |
| Department | Dining Chairs |
| Compatible Brand | Meridian Furniture |
| Product | Meridian Furniture Clarion 18"H Metal Dining Chair in Matte Black |
| Installation | Yes |
| UPC | 704831405682 |
Check the listing for details. Meridian Furniture Clarion 18"H Metal Dining Chair in Matte Black (Set of 2). Color: Black, Condition: New. Listed at 209.94 USD. Infuse modernity into your dining room with this Clarion dining chair. A translucent seat and back add a bold and contemporary look to your space while relying on the strength of Lucite polycarbonate to ensure sturdy strength and resilience.