| Country of Manufacture | Vietnam |
|---|---|
| Material | Velvet |
| Collection | Emery |
| Brand | Meridian Furniture |
| Model | 44044Camel-S |
| MPN | 44044Camel-S |
| Color | Camel |
| Size | Velvet |
| Type | Sofas |
| Style | Contemporary |
| Item Height | 31" |
| Item Width | 95" |
| Item Length | 46" |
| Category | Sofas |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Set Includes | Meridian Furniture Emery Camel Velvet Sofa |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | Velvet |
| Countertop Material | Velvet |
| Firmness | Velvet |
| Frame Material | Velvet |
| Department | Sofas |
| Compatible Brand | Meridian Furniture |
| Product | Meridian Furniture Emery Camel Velvet Sofa |
| Installation | Yes |
| UPC | 094308342993 |
Check the listing for details. Meridian Furniture Emery Camel Velvet Sofa. Color: Camel, Condition: New. Listed at 1555.98 USD. Its soft, rounded curves and plush velvet upholstery create a truly indulgent seating experience. 460 GSM Velvet. Seat back height: 13.5".