| Material | Velvet |
|---|---|
| Collection | Finley |
| Brand | Meridian Furniture |
| Model | 165Grey |
| MPN | 165Grey |
| Color | Gray |
| Type | Office Chairs |
| Style | Contemporary |
| Item Height | 30" |
| Item Width | 22" |
| Item Length | 21" |
| Category | Office Chairs |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Set Includes | Meridian Furniture Finley Swivel Adjustable Gray Velvet and Gold |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Velvet |
| Firmness | Velvet |
| Frame Material | Velvet |
| Department | Office Chairs |
| Compatible Brand | Meridian Furniture |
| Product | Meridian Furniture Finley Swivel Adjustable Gray Velvet and Gold |
| Installation | Yes |
| UPC | 094308251080 |
Check the listing for details. Meridian Furniture Finley Swivel Adjustable Gray Velvet and Gold Office Chair. Color: Gray, Condition: New. Listed at 137.44 USD. This beautiful office chair has a svelte seashell-inspired back that's channel tufted for sumptuously inviting look and added comfort to help you get through those long hours chained to your desk. Reward yourself for the VIP you are with this chair that's upholstered in soft grey velvet that feels luxurious against the skin no matter how hard you work.