| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Category | Living Room Benches |
| Color | Cream |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Item Length | 16" |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Brand | Meridian |
| Department | Adult |
| Type | Bench |
| Item Height | 17" |
| Model | 143Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Isla |
| Frame Material | Velvet |
| Features | Upholstered |
| Item Width | 48" |
| Upholstery Fabric | Velvet |
Check the listing for details. Meridian Furniture Isla Contemporary Velvet Bench in White. Color: Cream, Condition: Open box. Listed at 125.00 USD. Product detailsAdd the chicness of white and gold to your bedroom or dressing room with this IslaVelvet Bench in White. This oversized bench is just right for placing at the foot of your bed, giving you a spot to rest while you put on your shoes or read before bed. The sleek white velvet upholstery feels rich to the touch and adds an upscale look to this piece and feels buttery soft beneath your skin. The gold tone base offers reliable support and gives the bench durability, so it lasts and lasts in your home. Features :Upholstery Material: Plush White VelvetGold Stainless Steel LegsContemporary Design