| Material | Fabric |
|---|---|
| Collection | Peyton |
| Brand | Meridian Furniture |
| Model | 117Black |
| MPN | 117Black |
| Color | Black |
| Type | Bedroom Benches |
| Style | Contemporary |
| Item Height | 22" |
| Item Width | 52" |
| Item Length | 21" |
| Category | Bedroom Benches |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Fabric |
| Set Includes | Meridian Furniture Peyton Black Boucle Fabric Bench |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Fabric |
| Firmness | Fabric |
| Frame Material | Fabric |
| Department | Bedroom Benches |
| Compatible Brand | Meridian Furniture |
| Product | Meridian Furniture Peyton Black Boucle Fabric Bench |
| Installation | Yes |
| UPC | 094308265155 |
Check the listing for details. Meridian Furniture Peyton Black Boucle Fabric Bench. Color: Black, Condition: New. Listed at 353.70 USD. This pretty bench is just the thing to position at the end of a bed or in a foyer or entryway to provide a spot to sit while putting on shoes or pulling on boots. Rich Black Boucle Fabric. Product Weight: 33 lbs.