| Country of Manufacture | Vietnam |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Collection | Savoy |
| Brand | Meridian Furniture |
| Model | 22080Cream |
| MPN | 22080Cream |
| Color | Cream |
| Type | Bedroom Benches |
| Style | Contemporary |
| Item Height | 18" |
| Item Width | 60" |
| Item Length | 18" |
| Category | Bedroom Benches |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Fabric |
| Set Includes | Meridian Furniture Savoy Cream Velour Fur Fabric Bench |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Fabric |
| Firmness | Fabric |
| Frame Material | Fabric |
| Department | Bedroom Benches |
| Compatible Brand | Meridian Furniture |
| Product | Meridian Furniture Savoy Cream Velour Fur Fabric Bench |
| Installation | Yes |
| UPC | 094308335612 |
Check the listing for details. Meridian Furniture Savoy Cream Velour Fur Fabric Bench. Color: Cream, Condition: New. Listed at 562.64 USD. The bold and artistic Savoy cream velour fur fabric upholstered bench brings a unique wave-like design to your space. Plush velour fur fabric atop creates a soft, luxurious seating experience, while the sculptural wooden base in a natural finish adds a playful yet sophisticated touch.