| Country of Manufacture | Vietnam |
|---|---|
| Material | Velvet |
| Collection | Tristan |
| Brand | Meridian Furniture |
| Model | 33015Camel |
| MPN | 33015Camel |
| Color | Camel |
| Type | Accent Chairs |
| Style | Contemporary |
| Item Height | 28" |
| Item Width | 33" |
| Item Length | 30" |
| Category | Accent Chairs |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Set Includes | Meridian Furniture Tristan Camel Velvet Accent Chair |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Velvet |
| Firmness | Velvet |
| Frame Material | Velvet |
| Department | Accent Chairs |
| Compatible Brand | Meridian Furniture |
| Product | Meridian Furniture Tristan Camel Velvet Accent Chair |
| Installation | Yes |
| UPC | 094308337845 |
Check the listing for details. Meridian Furniture Tristan Camel Velvet Accent Chair. Color: Camel, Condition: New. Listed at 455.99 USD. Its elliptical composition and plush velvet upholstery create a cozy and inviting seating experience. An ergonomic design makes it a standout piece that's both stylish and comfortable, adding a touch of sophistication to any space.