| Material | Chenille |
|---|---|
| Collection | Valley |
| Brand | Meridian Furniture |
| Model | 22061Black |
| MPN | 22061Black |
| Color | Black |
| Type | Bedroom Benches |
| Style | Contemporary |
| Item Height | 18" |
| Item Width | 25" |
| Item Length | 18" |
| Category | Bedroom Benches |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Chenille |
| Set Includes | Meridian Furniture Valley Black Chenille Fabric Bench |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Chenille |
| Firmness | Chenille |
| Frame Material | Chenille |
| Department | Bedroom Benches |
| Compatible Brand | Meridian Furniture |
| Product | Meridian Furniture Valley Black Chenille Fabric Bench |
| Installation | Yes |
| UPC | 094308344928 |
Check the listing for details. Meridian Furniture Valley Black Chenille Fabric Bench. Color: Black, Condition: New. Listed at 225.01 USD. Introducing the Valley black chenille fabric upholstered bench, bringing a touch of understated luxury with its soft fabric and sculptural form. Soft Black Chenille Fabric. Product Weight: 14 lbs.