| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Costway |
| MPN | CEBAY373DKA3540 |
| Style | Modern |
| Color | Black |
| Features | Ergonomic Chair with Lumbar Support, Height Adjustment & Rocking |
| Material | Steel, PP, Mesh, Elastic Fabric, Plywood, Sponge |
| Size | 25" x 25" x 36.5"- 40.5" |
| Type | Home Office Chair |
| Mount Type | Free Standing |
| Number of Wheels | 5 |
| Set Includes | 1 x Home Office Chair, 1 x Instruction< |
| Seating Capacity | Up to 1 |
| Weight Capacity | 330 lbs |
| Weight | 21 lbs |
| Seat Depth | 20.5 in |
| Assembly Required | Yes |
| Firmness | Soft |
| Number of Items in Set | One-Piece |
| Product | Home Office Chair |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Department | Adults |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Room | Home Office/Study |
Check the listing for details. Mesh Office Chair Adjustable Rolling Computer Desk Chair w/Flip-up Armrest Black. Color: Black, Condition: New. Listed at 79.99 USD. Color: Black Material: Steel, PP, Mesh, Elastic Fabric, Plywood, Sponge Overall Dimension: 25" x 25" x 36.5"- 40.5" Seat Width: 20" Seat Depth: 20.5" Seat Height from the Ground: 18"-22" Net Weight: 21 lbs Weight Capacity: 330 lbs Package Includes: 1 x Home Office Chair 1 x Instruction ▌ PRODUCT DETAILS: Description:Do you often sit before desk for hours and suffer from backache? You need our ergonomic office chair to relieve fatigue. Our executive chair features a S-shaped backrest and wide lumbar support to fit your body curve and support your lower back. Elastic and breathable mesh provides strong support and good air circulation. The thick cushion which is filled with high density sponge brings you a comfortable sitting experience. Besides, you can easily adjust the seat height to make the chair suitable for your stature. This 360°swivel chair with 90°-120°rocking backrest frees you from sedentary work. The robust 5-star base ensures great stability, and 5 smooth-rolling casters make flexible mobility in all directions. When not using the chair, you can flip up the armrests for space-saving storage. Furthermore, with a stylish appearance, this swivel task chair will fit in all occasions. Features:Create more space in your office and home with the flip-up armrests Ergonomic backrest and lumbar support offer strong back and waist support Breathable and elastic mesh for optimal airflow and durable use Thick sponge padded provides great comfort 4" adjustable seat height to meet your different needs 90° -120° rocking backrest allows to relax at any time 5-claw base and sturdy frame for reliable stability and weight capacity 5 mute universal caters with smooth mobility for multi-tasking convenience 360° rotation design adds much fun to complicated work Used as a computer chair, desk chair, office chair, gaming chair, etc Suitable for study room, office, meeting room and other places Detailed instruction and numbered parts for easy and quick assembly Specifications:Color: Black Material: Steel, PP, Mesh, Elastic Fabric, Plywood, Sponge Overall Dimension: 25" x 25" x 36.5"- 40.5" Seat Width: 20" Seat Depth: 20.5" Seat Height from the Ground: 18"-22" Net Weight: 21 lbs Weight Capacity: 330 lbs Package Includes: 1 x Home Office Chair 1 x Instruction ▌ Contact & Returns: If you have questions about purchases from us contact us through eBay's Message Center. Items should be returned in their original product packaging and all accessories in the original shipment must be included if you would return the item. ▌ Shippment: • Free Standard Shipping on all items.• All orders are shipped out via UPS, FedEx, USPS or LTL.• Transit time is 2-7 business days varying on customer’s location to fulfillment center.• Tracking numbers will be automatically updated once order is shipped.• We only ship to the Lower 48 States, no current shipping to Hawaii, Alaska, Puerto Rico, nor Guam.• We do not ship to FPO, APO or PO Boxes.