| Brand | Costway |
|---|---|
| Style | Modern |
| Model | CB10568DK |
| MPN | CEBAY568DKA3679 |
| Color | Black |
| Features | Comfortable Experience, Sturdy & Stable Structure |
| Material | Mesh Fabric, Sponge, Plywood, PP, Nylon |
| Size | 22.5” x 22” x 36”-39.5(L x W x H) |
| Type | Chair |
| Number of Wheels | 5 |
| Set Includes | 1 x Chair, 1 x Instruction |
| Seating Capacity | Up to 1 |
| Weight Capacity | 330 lbs |
| Weight | 20lbs |
| Seat Depth | 20 in |
| Assembly Required | Yes |
| Number of Items in Set | One-Piece |
| Product | Chair |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Room | Home Office/Study |
| UPC | 6473514629052 |
Check the listing for details. Mesh Office Chair Swivel Rocking Chair Adjustable w/ Lumbar Support & Armrests. Color: Black, Condition: New. Listed at 64.99 USD. Ergonomic features keep you relaxed through long meetings. The home office chair features a rocking backrest to rock your stress away. Plus, it is designed with a lumbar support and armrests to support your posture and reduce fatigue. The high-quality material delivers cloud-like comfort through its breathable mesh backrest and plush elastic sponge seat cushion. Enjoy adjustable swivel functionality with a 3.5” seat height adjustment. The smooth universal wheels enable easy movement. Built with well-made details, including a sturdy SGS-certified gas rod and a robust 5-claw base, this computer desk chair provides easy height adjustment and supports up to 330 lbs with reliable stability. .