| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Wood Tone | Light Wood |
| Indoor/Outdoor | Indoor & Outdoor |
| Maximum Weight Capacity | 300 lb |
| Item Length | 18 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 42 in |
| Style | Mid-Century Modern |
| Personalized | No |
| Frame Material | Metal |
| Features | Armless |
| Finish | Metallic |
| Room | Bedroom, Dining Room, Entryway, Home Office/Study, Kitchen, Living Room |
| Item Width | 16 in |
| Upholstery Fabric | Leather |
| Pattern | Solid |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Color | Gray |
| Set Includes | Chair |
| Brand | CinkeHome |
| Type | Dining Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Theme | Family |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 28 lb |
Check the listing for details. Metal Kitchen Dining Chairs Set of 2 Side Chair Dinner Restsurant Cafe Leather. Color: Gray, Condition: New, Made in China. Listed at 49.99 USD. And protects floors from scratches. 🧼 EASY ASSEMBLY & CLEAN-UP – Ready in minutes! Plus, waterproof & stain-resistant materials make spills a breeze to wipe away. 🚀 SPACE-SAVING & VERSATILE – The sleek armless design slides effortlessly under tables, freeing up room in small spaces.