| Color | Black |
|---|---|
| Item Length | 77.40 in |
| Compatible Mattress Size | Twin |
| Brand | Unbranded |
| Department | Adults |
| Type | Bunk Bed |
| Care Instructions | Easy Care |
| Assembly Required | Yes |
| Manufacturer Warranty | 3 Months |
| Item Height | 53.90 in |
| Frame Material | Metal |
| Style | Contemporary/Modern |
| Features | Assembly Instructions, Built-In Ladder |
| Room | Bedroom |
| Item Weight | 66 lb |
| Item Width | 40.90 in |
Check the listing for details. Metal Twin over Twin Bunk Bed Heavy-duty Sturdy Metal w/ Safety Guardrail Black. Color: Black, Condition: New. Listed at 245.99 USD. For the upper bed and 400 lbs. for the lower bed. IDEAL FOR SMALL HOUSES: lower beds are low to the ground and upper beds are easy to reach.