| Character | Mickey Mouse |
|---|---|
| Age group | Toddler |
| Max load | 100 lb |
| Assembled product height | 17.25 in |
| Is assembly required | Y |
| Color category | Blue |
| Recommended room | Kids Room |
| Pattern | Mickey Mouse |
| Features | Tufted |
| Assembled product weight | 9 lb |
| Frame material | Plastic |
| Fill material | Foam |
| Seat width | 22.5 in |
| Seat Depth | 16 in |
| Seat Height | 17.25 in |
| Cleaning, care & maintenance | Spot clean |
| Upholstered | Y |
| UPC | 7445001559516 |
Check the listing for details. Mickey Mouse Kids Upholstered Chair with Sculpted Plastic Frame by. Condition: New. Listed at 63.36 USD. Fans of Mickey Mouse will love the magic of this cozy chair, it's the ideal seat for reading, watching movies, or just relaxing. FOR THE MICKEY MOUSE FAN: Chair features colorful graphics of Mickey and his friends.