| Compatible Devices | Microphones |
|---|---|
| Shape | Scissor Arm, Boom Arm |
| Fixed Clip Range | ≤ 2.55 in/65 mm |
| Size | 16.81x5.79x2.36 inch |
| UPC | 600609596760 |
| Suitable For | recording, live streaming, gaming, podcasting and broadcasting, Microphone |
| Compatible Series | Hyper X QuadCast, SoloCast, Fifine K669B AM8, Blue Yeti, Shure SM7B |
| Maximum Load Capacity | 4.4 lbs/2 kg |
| Features | Universal, 360° Rotatable, Adjustable, Foldable, Compact, Lightweight, Rotating |
| Compatible Brand | Hyper X QuadCast, SoloCast, Fifine K669B AM8, Blue Yeti, Shure SM7B |
| Max Load Bearing | 4.4 lbs/2 kg |
| Max Stretch Length | 24.4 in/62 cm |
| Color | Black |
| Compatible Model | Microphones |
| Material | Alloy Steel, Metal |
| Mounting Type | Clip |
| To Fit | microphones, webcams and ring lights |
| Weight | 1.46 lb |
| Brand | Unbranded |
| Type | Microphone Boom Arm |
| Fastening | Clip |
| Number of Tiers | 1 |
| Adapt Port | 3/8'' to 5/8'' |
| Model | Microphone Stand |
| Mounting Location | Desk |
| Application | Microphones |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Microphone Boom Arm 360 Rotatable Adjustable Mic Stand w/ 3/8 to 5/8 Adapter. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 28.85 USD. Features Free Position Mic Arm, Universal, 360° Rotatable, Adjustable, Foldable, Compact, Lightweight. Multi-Use Design: Streamlined Low-Profile Mic Boom Arm Stand also doubles as a convenient headphone holder.