| Color | Black |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Wood Tone | none |
| Minimum Length | 26'' |
| Indoor/Outdoor | Indoor & Outdoor |
| MPN | M920 |
| Maximum Weight Capacity | 300 lb |
| Item Length | 26'' |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Unit Type | Unit |
| Seat Depth | 26" |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Item Height | 40''-40.3'' |
| Seat Height | 22.2" |
| Frame Material | Metal |
| Style | Contemporary/Modern |
| Features | Adjustable, Adjustable Seat Height, Rocking, Swivel, With Arms |
| Unit Quantity | 1 |
| Room | Home Office/Study, Living Room |
| Finish | Polished |
| Item Width | 19.7'' |
| Upholstery Fabric | mesh |
| Pattern | Solid |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Set Includes | Chair |
| Brand | Solfway |
| Type | Office Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Model | office chair |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Weight | none |
Check the listing for details. Mid Back Ergonomic Mesh Office Chair Swivel Computer Desk Chair with 3D Arm. Color: Black, Condition: New. Listed at 99.99 USD. Weight Capacity:250Lbs. Rocking Range: 120°. 90° Flip-Up Armrests:The flexible 90° flip-up armrest design not only adds convenience but also frees up more workspace when the armrests are not needed, improving your work efficiency.