| Table and Chairs-Color | 1 Table + 4 Chairs-Brown |
|---|---|
| Number of Items in Set | 5 |
| Handle Finish | Chrome |
| Wood Tone | Medium Wood |
| Shape | Round |
| MPN | C2510131847 |
| Item Length | 47.24 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Manufacturer Warranty | 3 Months |
| Item Height | 29.92 in |
| Seat Height | 18.89 in |
| Style | Mid-Century Modern |
| Features | Space Saving, Cushioned Chairs, Wood Veneer Finish, Waterproof, Easy to Clean |
| Room | Dining Room, Kitchen |
| Finish | Wood Veneer |
| Item Width | 47.24 in |
| Upholstery Fabric | Polyester |
| Pattern | Solid |
| Set Includes | Chairs, Dining Table |
| Material | Rubberwood, MDF |
| Mounting | Freestanding |
| Brand | Hombay |
| Seating Capacity | 4 |
| Assembly Required | Yes |
| Model | M582S001371 |
| Theme | Rustic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Weight | 74 lb |
Check the listing for details. Mid-Century Modern 5 Pieces Dining Table and Chairs Set For Dining Room Kitchen. Condition: New. Listed at 489.99 USD. If you are looking for dining table and chairs set for your house, this chairs table combo is a perfect choice. It features a modern elegant appearance, designed with clean and simple style. Simple assembly is required, all hardware tools and clear instruction are all included.