| Color | Brown |
|---|---|
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Department | Adults |
| Item Width | 18.4 in |
| Seat Depth | 14.5 in |
| Frame Material | Metal |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Item Length | 14.5 in |
| Item Height | 38.9 in |
| Backrest Height | 13.6 in |
| Upholstery Fabric | Faux Leather |
| Maximum Weight Capacity | 275 lb |
| Seat Height | 38.9 in |
| Item Weight | 32 lb |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Parts Required | No |
| Brand | KithKasa |
| Style | Contemporary/Modern |
| Set Includes | Chair |
| Room | Dining Room |
| Personalized | No |
| Theme | Family, Food & Drink |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Type | bar chair |
Check the listing for details. Mid-Century Shell Back Faux Leather Barstool with Metal Legs for Dining Room. Color: Brown, Condition: New. Listed at 149.99 USD. UNIQUE SHAPE - Subtle curves blend with modern sewing threads to infuse this barstool and your space with an undeniable sense of sophistication. ERGONOMIC DESIGN - Wide, snug, well-padded seat with ergonomic backrest and soft-touch material for irresistible comfort.