| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| 【Overall Dimension】 | 18.9"W x 20"D x 34.26-42.52"H. Seat dimensions: 18.9"W x 15.4"D. |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Maximum Weight Capacity | 300 lb |
| Item Length | 20 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 34.26 in |
| Style | Contemporary/Modern |
| Frame Material | Wood |
| Features | Adjustable |
| Room | Bedroom |
| Item Width | 18.9 in |
| 【Warranty】 | 30-day return policy.1 Year Warranty. |
| Assembly Status | Assembly Required |
| 【Features】 | Height adjustment from 24 to 34 inches;360-degree free swivel. |
| Brand | MINCETA |
| Type | Barstool |
| 【Assembly】 | Partial assembly.Time is less than 5 minutes.All tools Included. |
| Assembly Required | Yes |
| 【Highlights】 | Over 3" thick foam cushion;Extra large sitting width: 18.9". |
| Time Period Manufactured | 21st Century (2000-Now) |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Weight | 37.92 lb |
Check the listing for details. MINCETA Bar Stools,Modern Upholstered Swivel Stool,Adjustable Height 24" to 34".. Condition: New. Listed at 99.99 USD. Product Description Discover a New Realm of Cosy The adjustable Bar Stool is a unique, contemporary addition to your home. The curved seat, round sturdy footrest, 360-degree swivel, and height-adjustable lever keep you in comfort. An eye-catching, versatile color easily complements your home's existing decor. MINCETA Barstool MINCETA Barstool MINCETA Barstool MINCETA Barstool MINCETA Barstool Add to Cart Add to Cart Add to Cart Customer Reviews 4.5 out of 5 stars 31 Price $189.99$189.99 $249.99$249.99 $299.99$299.99 — — Height 24-34" 26",30" 26",30" 26",30" 25.5",30" Swivel 360 360 360 360 / Weight Capacity 300 lbs 350 lbs 350 lbs 350 lbs 300 lbs Seat width 19 Inches 19.7 Inches 18.9" 19.7" 18.1" Seat depth 15.8 Inches 15.8 Inches 17.7" 17.7" 15.8" Back Height 10.7" 12" 15.4 13.8" Backless