| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Wood Tone | Medium Wood |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Maximum Weight Capacity | 350 lb |
| Item Length | 26 in |
| Additional Parts Required | Yes |
| Department | Adults |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 41 in |
| Frame Material | Wood |
| Style | Mission |
| Personalized | No |
| Features | Rocking |
| Unit Quantity | 1 |
| Room | Bedroom, Entryway, Living Room, Porch |
| Item Width | 32 in |
| Pattern | Instructions |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Color | Brown |
| Set Includes | Instructions, Pictures, Plans |
| Brand | Mission |
| Type | Rocking Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Model | Mission Rocking Chair |
| Theme | Mission |
Check the listing for details. MISSION ROCKING CHAIR WOOD WORKING PLANS - NEW. Color: Brown, Condition: New, Made in United States. Listed at 7.99 USD. These plans contain all the necessary information to build this beautiful piece of furniture. Plans for jigs & fixtures when necessary. Required and other helpful tools list. Finishing techniques. 33” x 46” plan.