| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Compatible Brand | Mulin |
| Color | Black |
| Compatible Model | MLSK91-A1 |
| Material | Plastic |
| Item Length | 5.3 in |
| Brand | Mulin |
| Department | Adults |
| Type | power recliner lift chair electric sofa remote hand control |
| Item Height | 0.98 in |
| Model | MLSK91-A1 |
| Features | power recliner lift chair electric sofa remote hand control |
| Number of Items | 1 |
| Item Weight | 1.55Ibs |
| Item Width | 1.96 in |
Check the listing for details. Mulin MLSK91-A1 11 Buttons Power Recliners Lift Chairs Remote with Control Box. Color: Black, Condition: New. Listed at 68.99 USD. The remote has 11 buttons, it operates the headrest in/out, lumbar in/out, chair raise/recline(footrest up/down), vibration massage on/off and intensity, heating on/off. It has a white color backlit, it will turn on when you press the button. The Control Box(junction box) is included, the control box has 9 wires and plugs, connects 1 remote, 3 up/down motors, 3 vibration motor sets, and 2 heating pads. Note: There is another remote which has a similar appearance, but a different function, before you order this remote, please make sure your remote controller has the same model number MLSK91-A1, otherwise, please do not order. The remote has 11 buttons, it operates the headrest in/out, lumbar in/out, chair raise/recline(footrest up/down), vibration massage ON/OFF and intensity, heating ON/OFFThe Remote replaces MLSK91- A1. Please check the original remote model is the same before orderingThe Remote has a white color backlit, it will turn on when you press the buttonThe Control Box(junction box) is included, the control box has 9 wires and plugs, connects 1 remote, 3 up/down motors, 3 vibration motor sets, and 2 heating padsEasy to install, Handset with USB, you could charge your phone