| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Unbranded |
| Pattern | Solid |
| Type | Cushion Set |
| Style | Modern |
| Features | Removable Cover |
| Material | Velvet |
| MPN | N/a |
| Suitable For | 2-Seater Bench |
| California Prop 65 Warning | WARNING: This products contains chemicals known to the State of California to cause cancer, and birth defects or other reproductive harm.ADVERTENCIA: Este producto coniene productos quimcos reconocidos por el estado de California que provocan cáncer, defectos de nacimiento u otros danos reproductivosaFor more information: https://www.p65warnings.ca.gov/ |
| Shape | Rectangle |
| Item Weight | 10 lb |
| Number of Items in Set | Four-Piece |
| Item Length | 75 in |
| Item Height | 6 in |
| Item Width | 39 in |
| Color | AD368 |
Check the listing for details. Model V3 Twin Velvet Knife Edge Indoor Daybed Mattress Pillow Complete Set AD368. Color: AD368, Condition: New. Listed at 535.50 USD. Model V3 Twin Velvet Knife Edge Indoor Daybed Mattress Pillow Complete Set AD368 PRODUCT DESCRIPTION BRAND NEW Model V3 Twin Velvet Knife Edge Indoor Daybed Mattress Cushion Complete Set AD368 Premium Foam Mattress Foam Density:(D30) 1.8 PCF High-Densityand Dacron Wrap 3-Layers Foam Mattress: Foam + Fiberfill + Dacron Wrap 1 x Twin Foam Mattress and Cover: 75"(A) x 39"(B) x 6"(C) 3-Layers Pillow Insert:Polyester Fiberfill + Fiber Warp + Dacron Wrap 2 x Bolster Pillow Cover and Insert:* 1500 Gram Fiberfill Per Bolster* Dimension: 27" x 8" 3 x Back Pillow Cover and Insert:* 1500 Gram Fiberfill Per Back Pillow Insert* Dimension: 24.5" x 20" x 5" Color:AD368 Edge Trim: Knife Edge Packaging: Vacuum Packed Fabric: 100% Polyester Velvet Fabric, 300 Gram/m2 Hidden Zipper Allow 48 Hours To Restore Back To Original Thickness After Openingpackage Covers And Inserts Are Packed Individually *Assembling Required* Cleaning:Spot Clean Only Shipping:Small Item Shipping Powered by Jazva