| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Unbranded |
| Pattern | Solid |
| Type | Cushion Set |
| Style | Modern |
| Features | Removable Cover |
| Material | Velvet |
| MPN | N/a |
| Suitable For | 2-Seater Bench |
| California Prop 65 Warning | WARNING: This products contains chemicals known to the State of California to cause cancer, and birth defects or other reproductive harm.ADVERTENCIA: Este producto coniene productos quimcos reconocidos por el estado de California que provocan cáncer, defectos de nacimiento u otros danos reproductivosaFor more information: https://www.p65warnings.ca.gov/ |
| Shape | Rectangle |
| Item Weight | 10 lb |
| Number of Items in Set | Four-Piece |
| Item Length | 80 in |
| Item Height | 6 in |
| Item Width | 39 in |
| Color | AD347 |
Check the listing for details. Model V3 Twin-XL Velvet Knife Edge Daybed Mattress Pillow Complete Set AD347. Color: AD347, Condition: New. Listed at 544.50 USD. Model V3 Twin-XL Velvet Knife Edge Daybed Mattress Pillow Complete Set AD347 PRODUCT DESCRIPTION BRAND NEW Model V3 Twin-XL Velvet Knife Edge Indoor Daybed Mattress Cushion Complete Set AD347 Premium Foam Mattress Foam Density:(D30) 1.8 PCF High-Densityand Dacron Wrap 3-Layers Foam Mattress: Foam + Fiberfill + Dacron Wrap 1 x Twin-XL Foam Mattress and Cover: 80"(A) x 39"(B) x 6"(C) 3-Layers Pillow Insert:Polyester Fiberfill + Fiber Warp + Dacron Wrap 2 x Bolster Pillow Cover and Insert:* 1500 Gram Fiberfill Per Bolster* Dimension: 27" x 8" 3 x Back Pillow Cover and Insert:* 1500 Gram Fiberfill Per Back Pillow Insert* Dimension: 24.5" x 20" x 5" Color:AD347 Edge Trim: Knife Edge Packaging: Vacuum Packed Fabric: 100% Polyester Velvet Fabric, 300 Gram/m2 Hidden Zipper Allow 48 Hours To Restore Back To Original Thickness After Openingpackage Covers And Inserts Are Packed Individually *Assembling Required* Cleaning:Spot Clean Only Shipping:Small Item Shipping Powered by Jazva