| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Features | Removable Cover |
| California Prop 65 Warning | WARNING: This products contains chemicals known to the State of California to cause cancer, and birth defects or other reproductive harm.ADVERTENCIA: Este producto coniene productos quimcos reconocidos por el estado de California que provocan cáncer, defectos de nacimiento u otros danos reproductivosaFor more information: https://www.p65warnings.ca.gov/ |
| MPN | N/a |
| Item Width | 39 in |
| Pattern | Solid |
| Item Length | 75 in |
| Item Height | 6 in |
| Number of Items in Set | Three-Piece |
| Suitable For | 2-Seater Bench |
| Material | Velvet |
| Shape | Rectangle |
| Item Weight | 4 lb |
| Brand | Unbranded |
| Style | Modern |
| Color | AD355 |
| Type | Cushion Set |
Check the listing for details. Model V5 Twin Velvet Knife Edge Indoor Daybed Mattress Pillow Complete Set AD355. Color: AD355, Condition: New. Listed at 445.50 USD. Model V5 Twin Velvet Knife Edge Indoor Daybed Mattress Pillow Complete Set AD355 PRODUCT DESCRIPTION BRAND NEW Model V5 Twin Velvet Knife Edge Indoor Daybed Mattress Cushion Complete Set AD355 Premium Foam Mattress Foam Density:(D30) 1.8 PCF High-Densityand Dacron Wrap 3-Layers Foam Mattress: Foam + Fiberfill + Dacron Wrap 1 x Twin Foam Mattress and Cover: 75"(A) x 39"(B) x 6"(C) 3-Layers Pillow Insert:Polyester Fiberfill + Fiber Warp + Dacron Wrap 2 x Bolster Pillow Cover and Insert:* 1800 Gram Fiberfill Per Bolster* Dimension: 37" x 8" Color:AD355 Edge Trim: Knife Edge Packaging: Vacuum Packed Fabric: 100% Polyester Velvet Fabric, 300 Gram/m2 Hidden Zipper Allow 48 Hours To Restore Back To Original Thickness After Openingpackage Covers And Inserts Are Packed Individually *Assembling Required* Cleaning:Spot Clean Only Shipping:Small Item Shipping Powered by Jazva