| Mounting | Free Standing |
|---|---|
| Frame Material | Metal+PU+Foam |
| Brand | Unbranded |
| Color | Beige |
| Item Height | 29.10 in |
| Item Length | 24.80 in |
| Item Width | 24.80 in |
| Type | Accent Chair |
| Set Includes | Chair |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Features | Upholstered |
| Style | Modern |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Department | Adults |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Item Weight | 24.58 lbs |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | Yes |
| Upholstery Fabric | PU Leather |
| Number of Items in Set | 1 |
| Theme | Modern |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Modern Accent Chair Leather Upholstered Armchair w/ Metal Frame for Living Room. Color: Beige, Condition: New. Listed at 125.86 USD. Living room chair, bedroom chair, dining room chair. Soft and comfortable chair, beige color, Pu leather. Chair size W63 D63 H74CM, seat height 44.5cm, back height 31cm. Product Type Dining chair. 1 x Accent Chair.