| Brand | Garvee |
|---|---|
| Color | Green |
| Style | Contemporary/Modern |
| Type | Accent Chair |
| Department | Adults |
| Room | Living Room |
| Item Length | 24.8 in |
| Item Width | 26.3 in |
| Item Height | 28.3 in |
| Indoor/Outdoor | Indoor & Outdoor |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Frame Material | wood |
| Seat Height | 15.6 in |
| Maximum Weight Capacity | 220 lbs |
| Upholstery Fabric | Corduroy |
Check the listing for details. Modern Accent Chair, Mid-Century Corduroy Chair Lounge Armchair ,w/Lumbar Pillow. Color: Green, Condition: New. Listed at 118.99 USD. Premium Upholstery Options : Wrapped in soft corduroy fabric, this armchair adds inviting texture and warmth to your space, enhancing both style and comfort. Supportive Comfort with Lumbar Pillow : Enjoy superior comfort with this accent chair, featuring an included lumbar pillow that provides extra lower back support for reading, lounging, or relaxing.