| Color | Beige |
|---|---|
| Wood Tone | Dark Wood |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Maximum Weight Capacity | 325 lb |
| Item Length | 26.8 in |
| Additional Parts Required | Yes |
| Department | Adults |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 30.9 in |
| Frame Material | Wood |
| Style | Mid-Century Modern |
| Personalized | No |
| Features | Upholstered, Eco Friendly, With Arms |
| Room | Living Room, Dining Room, Bedroom |
| Finish | Polished |
| Item Width | 29.3 in |
| Upholstery Fabric | Linen |
| Pattern | Solid |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Set Includes | Chair |
| Brand | Fetines |
| Type | Accent Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Theme | Café, Family, Space |
| Item Weight | 32 lb |
| Model | BR95100.2V |
Check the listing for details. Modern Accent Chair Single Sofa Couch Upholstered Living Room Armchair w/ Pillow. Color: Beige, Condition: New. Listed at 294.49 USD. [Comfort Armchair] The seat cushion and backrest of this armchair are made of high-density and high-resilient native sponge, which can provide maximum comfort for you. The padded seat cushion with enough width and depth gives you hours of comfortable sitting experience without sacrificing fashion and style.