| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Number of Items in Set | 2 |
| Distance from Floor to Bottom | 38.75 in |
| Custom Bundle | No |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Maximum Weight Capacity | 280 lb |
| MPN | WY-147 |
| Item Length | 18 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Manufacturer Warranty | None |
| Item Height | 32.75 in |
| Seat Height | 32.75 in |
| Maximum Height | 38.75 in |
| Style | Modern |
| Minimum Seat Height | 24.5 in |
| Features | Hydraulic |
| Room | Kitchen, Pub, Dining room |
| Item Width | 15.25 in |
| Upholstery Fabric | ABS |
| Minimum Height | 25 in |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Material | ABS Plastic, Chromed Framework |
| Set Includes | 2 Barstools |
| Modified Item | No |
| Brand | Duhome Elegant Lifestyle |
| Type | Bar Stool |
| Seating Capacity | 1 |
| Assembly Required | Yes |
| Model | WY147 |
| Theme | Family |
| Original/Reproduction | Original |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Weight | 29 LB |
| Maximum Seat Height | 32.75 in |
Check the listing for details. Modern Bar Stools Set of 2 Barstools Adjustable Swivel Bar Chair for Kitchen Bar. Condition: New. Listed at 132.99 USD. Duhome Modern Bar Stool Chair SeriesDuhome Bar Stools,which will perfectly decor your living room and also add an contemporary touch to your office, bar or restaurant.Streamlined, sleek, and versatile, this stylish chrome air lift adjustable swivel bar stool set is a perfect seating option for your home bar.Duhome Modern Bar Chairs Set of 2Made from durable ABS plastic in glossy finish.Chrome base,touching luxurious modern style.Disc base with rubber ring and floor protection.FeaturesSwivelHeight AdjustableHeavy DutyStable & Durable