| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Number of Items in Set | 1 |
| Antique | No |
| Wood Tone | Dark Wood |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Year Manufactured | 2024 |
| MPN | HBF-24061312 |
| Item Length | 48 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Unit Type | Unit |
| Care Instructions | Clean with Dampen Cloth |
| Seat Depth | 18.5 in |
| Manufacturer Warranty | 3 Months |
| Item Height | 22 in |
| Seat Height | 18 in |
| Frame Material | Solid Wood |
| Style | Contemporary/Modern |
| Features | Nailhead Trim |
| Unit Quantity | 1 |
| Room | Bedroom |
| Finish | Painted |
| Item Width | 18.5 in |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Armrest Height | 22 in |
| Pattern | Solid |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Required Tools | All Tools Included |
| Set Includes | Chair |
| Brand | Hombay |
| Type | Bench |
| Seating Capacity | 2 |
| Assembly Required | Yes |
| Model | M186139089 |
| Theme | Luxury |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Weight | 37 lb |
Check the listing for details. Modern Button Tufted Bed of Bench Velvet Upholstered Storage Ottoman Seat w/ Arm. Condition: New. Listed at 159.99 USD.