| Color | Beige |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Corduroy+Composite Board+Solid Wood+PP Cotton+Sponge+Metal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Seat Width | As shown in the picture |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 35.43 in |
| Item Length | 51.15 in |
| Item Width | 30.71 in |
| Type | Sofa bed |
| Upholstery Fabric | Corduroy |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 2 |
| Features | Convertible |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Item Weight | 68.13 lbs |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Modern Corduroy Sofa Bed Loveseat 2-in-1 Convertible Futon Couch w/ Pull Out Bed. Color: Beige, Condition: New. Listed at 279.99 USD. This is a 2-in-1 convertible 2-seater corduroy sofa bed with side storage, suitable for living rooms and studies. It supports threshold-free switching between the compact and wide models, operable by one person to maximize space utilization.