| Additional Parts Required | No |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Brand | SEIND |
| Color | Black |
| Department | Adults |
| Features | Adjustable Seat Height |
| Finish | New Quality |
| Frame Material | Metal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Item Height | 93.0 cm |
| Item Length | 72.0 cm |
| Item Weight | 12.05 kg |
| Item Width | 86.0 cm |
| Maximum Weight Capacity | 300 lb |
| Personalized | No |
| Room | Home Office/Study |
| Seat Height | 19-23 in |
| Style | Contemporary/Modern |
| Type | meditation chair |
Check the listing for details. Modern Cross-Legged Swivel Chair Adjustable For Office Meditation ADHD Seat. Color: Black, Condition: New. Listed at 116.00 USD. Backrest cannot be adjusted. 1 Cross-legged chair.