| Material | Plywood+MDF+Pinewood |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Theme | Modern |
| Dimension | 80"L x 42.9"W x 64.6"H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin Size |
| Frame Material | Wood |
| Type | Bunk Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, With 2 Drawers, Built-In Ladder, Separated Bottom Bed |
| Color | Gray |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 64.60 in |
| Item Length | 80.00 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 2 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Width | 42.90 in |
| Item Weight | 140.12 lbs |
| Mattress Type | Not Included |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Modern Detachable Twin Over Bunk Bed Wood Bed Frame w/ 2 Drawers & Ladder Gray. Color: Gray, Condition: New. Listed at 605.99 USD. A pair of drawers under the bottom bed provide ample storage for your family' toys and bedding. Slat kit included so box springs are not required. This bunk bed is designed with a clean silhouette and a hue of elegance.