| Brand | Costway |
|---|---|
| Color | Grey |
| Item Height | 32 in |
| Item Length | 26 in |
| Item Width | 25.5 |
| Type | Accent Chair |
| Set Includes | 1 x Accent Chair, 1 x Ottoman, 1 x Pillow, 1 x User Manual |
| Features | Wide Range of Application |
| Style | Modern |
| Assembly Required | Yes |
| MPN | EB1206V10502GR |
| Number of Items in Set | Two-Piece |
| Original/Reproduction | Original |
| Packaging | Yes |
| Frame Material | Dutch Velvet, Sponge, PP Cotton, Metal |
| Weight Capacity | Chair: 330 lbs Ottoman: 110 lbs |
| Weight | 33 lbs |
| Firmness | Soft |
| Product | Accent Chair |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Chair Depth | 26 in |
| Chair Height | 32 in |
| Chair Width | 25.5 |
| Cushions Included | Yes |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Room | Living Room |
| UPC | 6473511824146 |
Check the listing for details. Modern Dutch Velvet Accent Chair and Ottoman Set Single Leisure Sofa Chair. Color: Grey, Condition: New. Listed at 109.99 USD. Color: Gray Material: Dutch Velvet, Sponge, PP Cotton, Metal Dimension of the Sofa Chair(With Pillow): 26" x 25.5" x 32" (L x W x H) Dimension of the Ottoman: 18" x 14" x 18" (L x W x H) Dimension of the Pillow: 18.5" x 17"(L x W) Seat Size: 21" x 22.