| Color | Black |
|---|---|
| Depth cm | 20 cm |
| Height cm | 10 cm |
| Set | 1 foot |
| Brand | HEVVA |
| Brand compatibility | LUXEMBOURG |
| Care Instructions | No |
| Country and Region of Production | Poland |
| Department | Adults |
| Diameter | 50mm |
| Epoch | Modern / Loft / Industrial |
| Filling material | Steel |
| Finish | Metallic |
| Form | Rectangular |
| Height | 10 / 15 / 20 cm |
| Length | 20/25/30/35/40/45/50cm |
| MPN | LUXEMBOURG |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Manufacturing period | 2000 so far |
| Material | Metal |
| Maximum Height | 20 cm |
| Maximum Length | 50 cm |
| Maximum Width | 50 mm |
| Minimum Height | 10 cm |
| Minimum Length | 20 cm |
| Minimum Width | 50 mm |
| Model | Furniture Feet |
| Model compatibility | LUXEMBOURG |
| Mounting | Floor |
| Number of Units | 1ft / Set of 2 |
| Pattern | Plain |
| Personalized | No |
| Product Line | Furniture legs |
| Room | Suitable for all rooms |
| Set contains | 1 or 2 feet |
| Size | 10 / 15 / 20 cm |
| Smart home communication protocol | None |
| Special features | Single Stand, Frame, Hairpin Legs, Sled base, Matching Set, Shelves |
| Style | Modern / Loft / Industrial |
| Table top thickness | 2cm |
| Theme | DIY |
| Type | Furniture feet |
| Unit of measurement | Unit |
| Weight | 1kg |
| Width | 50mm |
| Product type | Furniture Feet |
Check the listing for details. Modern furniture feet for dresser, furniture legs vanity unit, furniture runners. Color: Black, Width: 50mm, Condition: New. Listed at 41.89 USD. Our furniture feet are a great addition to sideboards, cabinets, TV cabinets, dressers and any other piece of furniture that needs a solid and stylish base and are perfect for DIY furniture projects or updating old pieces of furniture.