| Country of Origin | China |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Type | Chair/Table Leg Tips |
| Material | Iron, Rubber |
| Color | Black |
| Process | High-temperature Baking Paint |
| Style | Modern, Industrial |
| Shape | X-Shaped |
| Installation Method | Screw-In |
| Assembly Required | Yes |
| Number of Items | 2 |
| Overall Load-bearing Capacity | 300kg/661.38lbs |
| Net Weight | 6.8kg/14.99lbs |
| Product Size | 70*50*5cm/27.6*19.7*2in |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Personalized | Yes |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Modern Iron Table Legs X-Shaped Desk Legs Metal Furniture Dining Table Legs 2PCS. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 71.28 USD. Application The product is suitable for bedrooms, hotels, dining rooms, restaurants, bars, living rooms, kitchens, etc. It is suitable for installing or replacing old or damaged furniture legs such as tables. Specifications Color: Black Material: Iron, Rubber Process: High-temperature Baking Paint Style: Modern, Industrial Shape: X-Shaped Installation Method: Screw-In Assembly Required: Yes Number of Pieces: 2 Overall Load-bearing Capacity: 300kg/661.38lbs Gross Weight: 7.2kg/15.87lbs Net Weight: 6.8kg/14.99lbs Product Size: 70*50*5cm/27.6*19.7*2in Package Size: 74*53*14cm/29.13*20.87*5.51in Package Included 2* Furniture Metal Legs 4* Rubber Pads All Accessories for Assembly.