| Brand | DAZONE |
|---|---|
| Color | Light Brown |
| Item Height | 33 in |
| Item Length | 29 in |
| Item Width | 30 in |
| Type | Accent Chair |
| Style | Modern |
| Room | Bedroom, Dining Room, Home Office/Study, Living Room, Garage, Hallway, Sunroom, Utility/Laundry Room |
| Firmness | Medium Soft |
| Assembly Required | Yes |
| Item Weight | 40 lb |
| Upholstery Fabric | Polyester |
| Fill Material | Sponge |
| Features | Cushion, Padded Seat, Tufted |
| Arm Style | Curved Arm Rest |
| Theme | America |
| Seating Capacity | 1 |
| Back Style | Double Thick Backrest |
| Frame Material | Fabric, Linen, Wood |
| Sleeper Size | Single |
| Pattern | Solid |
| Department | Teens, Adult |
| Seat Depth | 20 in |
| Additional Parts Required | No |
| Model | Contemporary Sofa |
| Product Line | NO |
| Country/Region of Manufacture | China |
Check the listing for details. Modern Living Room Chair Linen Fabric Accent Armchair Club Leisure Single Sofa. Color: Light Brown, Condition: New. Listed at 138.99 USD. Material: wood+sponge+linen. 1 x Accent Arm chair. Fashion trend: Simple but not simple, fashionable but not grandiose design makes many people love it faithfully. Ergonomic design, can provide people with maximum comfort.