| Color | Beige |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Corduroy+Wood+Foam+Plastic |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 32.00 in |
| Item Length | 84.00 in |
| Item Width | 32.00 in |
| Type | Sofa |
| Upholstery Fabric | Corduroy |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Fill Material | Foam |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 2 |
| Features | Super Comfy, Spacious Seat, With Pillows, With Cushions |
| Frame Material | Wood |
| Department | Adults |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Parts Required | No |
| Item Weight | 85.00 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Modern Loveseat Sofa 2-Seater Couch Corduroy Upholstered Sofa for Living Room. Color: Beige, Condition: New. Listed at 439.99 USD. Sturdy Structure: This corduroy-upholstered loveseat is crafted from a sturdy combination of manufactured wood and premium plywood, bolstered by robust plastic legs. Breathable Skin-Friendly Corduroy Fabrics.