| Color | Beige |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Chenille+Foam+Spring+Metal+Wood |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Seat Width | As shown in the picture |
| Upholstery Material | Chenille+Foam+Spring |
| Dimension | 69.60"L x 29.50"W x 35.40"H |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 35.40 in |
| Item Length | 69.60 in |
| Item Width | 29.50 in |
| Type | Sofa |
| Upholstery Fabric | Chenille |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 2 |
| Features | Super Comfy, Spring Cushion, with Sturdy Metal Frame |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Seat Depth | 22.80 in |
| Item Weight | 93.00 lbs |
| Seat Height | 21.60 in |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Modern Loveseat Sofa Fabric Couch w/ Sturdy Metal Frame for Apartment Beige/Gray. Color: Beige, Condition: New. Listed at 379.99 USD. The sofa arrives with all parts and clear instructions for straightforward, tool-free assembly.