| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 60 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Shape | Oval |
| Firmness | Soft |
| Item Length | 51.2in |
| Item Height | 16.5in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Style | Modern |
| Features | Storage Compartment |
| Room | Living Room |
| Item Width | 16.9in |
| Upholstery Fabric | velvet |
| Pattern | Solid |
| Material | Wood |
| Brand | Unbranded |
| Type | Footstool |
| Model | Storage Ottoman |
| Packaging | Package |
| Theme | Family |
| Item Weight | 37lb |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Color | White |
Check the listing for details. Modern Storage Bench Ottoman Bench Couch Entryway Bedroom End of Bed Footstool. Color: White, Condition: New. Listed at 169.99 USD. Modern Storage Bench Ottoman Bench Couch Entryway Bedroom End of Bed Footstool Features: Storage Bench - Storage bench has a hidden storage space putting clothes, toys, books,CDs,etc. It can also be used as a footstool, bedside stool, fashion seat, shoe stool or console. Cushioned padded seat. Classic Style - Using Ivory White senior lamb wool and sponge. Combining stylish appearance, WHICH is suitable for any occasions. Durable and safety - The frame of our upholstered storage bench is made of solid wood and plywood, which is stable and sturdy and has a weight capacity of 350 pounds. What's more, it can be used directly without installation. How convenient it is! Safe & Thoughtful Design - The connection is equipped with safety pressure hinges and quality metal fittings to ensure that it will not close suddenly when opened. The drawstring on the lid makes it quicker to open. Specification: Color: White Fabric Type: velvet Frame Material: Wood Base Type: Wheel Shape: Ellipse Dimensions: 51.2 x 16.9 x 16.5 inches Package include: 1 X Upholstered Storage BenchPayment:Delivery details:Return and Refund Policy:Warranty:Contact us:Payment:We Accept Payment via Paypal. Use Paypal at Checkout to Pay with Credit or Debit. Delivery details:Free shipping from california within 1-2 business day.All orders and payments received before 4PM EST (1PM PST) will be shipped the same business day.No shipping on Weekends or US Public Holidays.No responsibility for any custom duty.We will ship your order to your PayPal Verified address provided.Please verify your address and make sure that it is your current address before making your payment. Any address change requests after your payment CANNOT be guaranteed.We do not include an invoice or any advertising materials with our shipments.Return and Refund Policy:(1). We stand behind our items and offer 30 days warranty. All items are in brand new condition unless specified otherwise elsewhere in the description.(2). All returns - defective or otherwise - have to be preauthorized. Please contact us to get an authorization and returning address before sending the item back.If an item is returned because of an undeliverable shipping address, buyer agrees to pay the cost for re-shipment. (3). Please note that If the return/replacement is not a result of our mistake (not defective or wrong item), the buyer is responsible for return shipping, as well as a 20 percent restocking fee. (4). Replacement or refund will be made upon receipt of the returned item. If you do not want to wait for the replacement, you can just reorder one and then send the first one back for a refund. Warranty:The warranty shall not apply to the following circumstances: a) Damage caused by undue ware&tear, misuse, improper installation or operation, neglect, accidents. b) Damage caused by natural disaters, flood, fire, lightning or pollution. c) If item was opened, any parts removed or repaired by any unauthorized person.Contact us:Please do not hesitate to CONTACT US. You can message 24/7 on eBay for all questions and inquiries. We will get back to you within 1-2 business days at the latest.We strive to provide the best products and services. If anything about your transaction did not meet expectations, please CONTACT US and give us the opportunity to make things right. We are always here to help.