| Assembly Status | Assembly Required |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Care Instructions | Spot clean |
| Color | Dark Gray |
| Features | Tufted |
| Fill Material | Foam |
| Item Height | 18 in |
| Item Length | 28 in |
| Item Weight | 39.9 lb |
| Item Width | 28 in |
| Material | Foam, Linen-like Fabric, MDF |
| Maximum Weight Capacity | 300 lb |
| Pattern | Solid Print |
| Room | Living Room |
| Shape | Rectangle |
| Style | Modern |
| Type | Ottoman Bench |
| Upholstery Fabric | Linen-like Fabric |
Check the listing for details. Modern Storage Ottoman Bench W/ Button-Tufted Seat Living Room Entryway New. Color: Dark Gray, Condition: New. Listed at 108.30 USD. This linen-like Ottoman in classic dark grey with a button-tufted seat and copper rivets decoration has a low-key, eyeful outlook, along with its impressive utility and solid materials, making it an indispensable piece of furniture in any room.