| Color | Beige |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Chenille+Foam+Wood+Plastic |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Seat Width | As shown in the picture |
| Dimension | 39.40'' L x 32.30'' W x 32.70'' H |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 32.70 in |
| Item Length | 39.40 in |
| Item Width | 32.30 in |
| Type | Accent Chair |
| Upholstery Fabric | Chenille |
| Room | Bedroom, Entryway, Home Office/Study, Living Room |
| Fill Material | Foam |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Upholstered, with Pillows, with Ottoman |
| Frame Material | Wood |
| Assembly Required | No |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Item Weight | 77.00 lbs |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Modern Upholstered Accent Chair Armchair Chaise with Ottoman for Living Room. Color: Beige, Condition: New. Listed at 351.59 USD. Modern Design: Our accent chair enhances any room with its clean lines and square contours. 1 x Accent Chair. Easy Assembly and Maintenance: Assembly is straightforward, as all necessary tools are included.