| Color | Beige |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Corduroy+Foam+Wood |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Seat Width | As shown in the picture |
| Dimension | 50.20'' L x 42.20'' W x 25.60'' H |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 25.60 in |
| Item Length | 50.20 in |
| Item Width | 42.20 in |
| Type | Chaise |
| Upholstery Fabric | Corduroy |
| Room | Bedroom, Entryway, Home Office/Study, Living Room |
| Fill Material | Foam |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Upholstered, with Pillows, with Ottoman |
| Frame Material | Wood |
| Assembly Required | No |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Item Weight | 102.51 lbs |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Modern Upholstered Chaise Lounge Armchair with Removable Ottoman for Living Room. Color: Beige, Condition: New. Listed at 289.99 USD. Removable Ottoman:Includes a detachable ottoman that lets you stretch out comfortably, relieving pressure on your legs. Its textured surface enhances breathability and comfort while providing exceptional durability.