| Color | Light Gray |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Velvet+Wood+Metal+Sponge |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Seat Width | As shown in the picture |
| Dimension | Sofa: 51.20" L x 29.60" W x 30.80" H, Bed: 70.87" L x 51.20" W x 16.00" H |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 30.80 in/ 16.00 in |
| Item Length | 51.20 in/ 70.87 in |
| Item Width | 29.60 in/ 51.20 in |
| Type | Sofa Bed |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Fill Material | Sponge |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 2 |
| Features | Convertible, Adjustable |
| Frame Material | Wood+Metal |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Item Weight | 89.32 lbs |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Modern Velvet Loveseat Sofa 3 in 1 Convertible Sleeper Sofa Bed with 2 Pillows. Color: Light Gray, Condition: New. Listed at 365.99 USD. This sofa bed can be used as a loveseat, a freestanding bed, or a couch, which will provide you with a very comfortable and intimate space to relax. We will provide very detailed installation instructions, which you can follow easily to complete the assembly.