| Assembly Required | Yes |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Color | Dark Gray |
| Features | Removable Cover |
| Item Height | 21.2 in |
| Item Length | 55 in |
| Item Weight | 20 lbs |
| Item Width | 27.5 in |
| Material | Velvet |
| Personalize | No |
| Seat Depth | 27.5 in |
| Seat Height | 9.4 in |
| Type | Sectional |
| Unit Type | lb |
Check the listing for details. Modular Kids Play Couch Foam Set 14 Pieces Creative Building Furniture Kids New. Color: Dark Gray, Condition: New. Listed at 300.66 USD. Design Patent (Patent No. D1,018,078). When set up as a couch, it has a backrest height of 11.8", a width of 55", a depth of 27.5", and a seat height of 9.4". It uses high-quality, high-density foam that is safe for your kids.