| Number of Items in Set | 2 (2-Pack Knee Braces) |
|---|---|
| Specific Uses For Product | ACL, LCL, MCL, PCL Support, Meniscus Tear, Patella Stabilization |
| Size | Medium, Large |
| Benefits | Optimal 360 Compression |
| Item Length | 10.24in |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Gift Idea | Ideal gift for fitness lovers, Someone needing knee support |
| Department | Adult, Men, Teens, Unisex, Women, Youth |
| Unit Type | Unit |
| Labels & Certifications | FDA Approved, Protect from Excessive Moisture |
| Item Height | 0.79in |
| Body Area | Knee |
| Features | Adjustable, Waterproof, Breathable compression fabric |
| Unit Quantity | 1 Pair |
| Safer chemicals | Made with chemicals safer for human health and the environment. |
| Intended Use | Arthritis Pain Relief, Sports Injuries, Post-Surgery Recovery |
| Item Width | 10.2in |
| Main Purpose | Compression |
| Material Features | Lightweight, durable, stretchable, washable without shrinking |
| Level of Support | Firm Support |
| Color | Black |
| Sustainability features | Features recognized by trusted certifications. |
| Compression Level | Firm compression for stability, support, and injury prevention |
| Material | Gel, Nylon, Rubber, Premium Nylon & Latex Blend |
| Pain Relief Features | Non-pill, non-injection knee pain relief; helps reduce swelling |
| Certification | OEKO-TEX® STANDARD 100 Certified |
| Brand | MODVEL |
| Type | Brace |
| Fit Type | Snug ergonomic fit – stays in place during movement |
| Breathability | Breathable & moisture-wicking fabric keeps knees cool Odor Free |
| Model | The All Sport |
| Great For | Running knee pain, arthritis relief, meniscus tear support |
| Theme | Floral, Multicolor |
| Age Range (Description) | Great for all ages Seeking Individual Support |
| Country of Origin | China |
| Use For | Running, Gym, Workout, Sports, Fitness, Walking, Daily Support |
| Item Weight | 3.99 Ounces |
Check the listing for details. Modvel 2-Pack Compression Knee Brace Men Women Running ACL Arthritis Relief. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 26.99 USD. Made with advanced compression technology, they help improve blood circulation, reduce muscle fatigue, and relieve knee discomfort. Perfect for sports, gym workouts, or daily use. Optimal compression for support and stability.