| Material | Vinyl |
|---|---|
| Collection | Jive |
| Brand | Modway |
| Model | EEI-273-BLK |
| MPN | EEI-273-BLK |
| Color | Black |
| Type | Office Chairs |
| Style | Modern |
| Item Height | 38" |
| Item Width | 26" |
| Item Length | 26" |
| Category | Office Chairs |
| Upholstery Fabric | Vinyl |
| Set Includes | Modway Jive Modern Mid Back Vinyl & Aluminum Office Chair in Blac |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Vinyl |
| Firmness | Vinyl |
| Frame Material | Vinyl |
| Department | Office Chairs |
| Compatible Brand | Modway |
| Product | Modway Jive Modern Mid Back Vinyl & Aluminum Office Chair in Blac |
| Installation | Yes |
| UPC | 848387005757 |
Check the listing for details. Modway Jive Modern Mid Back Vinyl & Aluminum Office Chair in Black/Chrome. Color: Black, Condition: New. Listed at 175.19 USD. Jive is the result of chair makers who decided to design a chair that just works. The seat cushion and arms are padded, while the form of the armrests was intended to maximize a 90-degree wrist angling for typing.