| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Modway |
| MPN | EEI-6646-MOG-NAT |
| Color | Moss Green Natural |
| Type | Sofas and Armchairs |
| Item Height | 16 in |
| Item Length | 23 in |
| Item Width | 23 in |
| Upholstery Fabric | 100% Polyester |
| Frame Material | Upholstered |
| Number of Shelves | N/A |
| Number of Drawers | N/A |
Check the listing for details. Modway Large 23" Round Performance Velvet Upholstered Ottoman. Color: Moss Green Natural, Condition: New. Listed at 107.00 USD. Modway Large 23" Round Performance Velvet Upholstered Ottoman Item Description Delight in the elegance of the Tilden 28" Round Upholstered Ottoman, an ideal accent ottoman for modern homes, offices, or cozy apartments. Upholstered in stain-resistant performance velvet with French piping trim, this ottoman footstool offers both luxury and durability. Its tailored silhouette complements contemporary decor, while the dense foam padding provides versatile use as a comfortable ottoman seat, large footrest, or small living room ottoman coffee table. Resting on a rubberwood plinth base with non-marking glides, this ottoman table protects your floors from damage. Arriving fully assembled, the Tilden fabric ottoman combines chic style and functionality. Weight Capacity: 506 lbs. Set Includes: One - Tilden Large 23" Round Performance Velvet Upholstered Ottoman Features: Performance Velvet Upholstery Stain-Resistant Fabric Dense Foam Padding Rubberwood Plinth Base Non-Marking Foot Glides Arrives Fully Assembled Weight Capacity: 506 lbs. Dimensions: Overall Product Dimensions: 23"L x 23"W x 16"H Base Dimensions: 2"L x 21.5"W Why Shop Modway? We offer many payment options, including paypal, credit card We offer a 30 Return Policy. All our items are brand new, in box. We offer a 1 year warranty on each item. Fast and Friendly customer service Our warehouse is conveniently located at: 329 Wyckoff Mills Rd Hightstown, NJ 08520