| Brand | Modway |
|---|---|
| MPN | EEI-2440-TEA-SET |
| Color | Teal |
| Type | Sofas and Armchairs |
| Item Height | 32 in |
| Item Length | 31 in |
| Item Width | 31 in |
| Upholstery Fabric | Polyester |
| Frame Material | Upholstered Fabric |
| Number of Items in Set | 2 |
| Set Includes | Two - Loft Fabric Armchair |
| UPC | 889654126928 |
Check the listing for details. Modway Mid-Century Modern Tufted Fabric Upholstered Armchairs in Teal - Set of 2. Color: Teal, Condition: New. Listed at 565.25 USD. The test of this forthcoming era was to be whether industry would foster comfort or stifle it. What makes the Loft series so complete?. The back and seat are tufted and buttoned to enhance the overall richness of the piece.