| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Modway |
| MPN | EEI-6469-BLK-TAU |
| Color | Black Taupe |
| Type | Dining Chairs |
| Item Height | 33 in |
| Item Length | 23 in |
| Item Width | 19.5 in |
| Upholstery Fabric | Polyester |
| Material | Fabric |
| Number of Items in Set | 2 |
| Set Includes | Two - Parity Boucle Dining Side Chairs - Set of 2 |
| Number of Shelves | N/A |
| Number of Drawers | N/A |
Check the listing for details. Modway Parity Boucle Dining Side Chairs - Set of 2 in Black Taupe. Color: Black Taupe, Condition: New. Listed at 100.00 USD. Modway Parity Boucle Dining Side Chairs - Set of 2 in Black Taupe Item Description Bring mid-century style to your dining space with the Parity Dining Chairs - Set of 2. These side chairs feature perfectly textured boucle fabric upholstery that is channel tufted for a retro modern look. The powder-coated tubular metal frames provide a sleek silhouette and superior durability with a weight capacity of 330 lbs. Resting on a sled base, these dining chairs are equipped with non-marking foot pads to protect flooring and dense foam padding for added comfort and support. With both retro modern and vintage style, this set of two dining side chairs brings a unique flair to your dining room, kitchen space, or living area. Assembly is required. Set Includes: Two - Parity Boucle Dining Side Chairs - Set of 2 Features: Mid-Century Modern Dining Side Chairs Boucle Fabric Upholstery Channel Tufted Dense Foam Padding Powder-Coated Metal Assembly Required Weight Capacity: 330 lbs. Dimensions: Overall Product Dimensions: 23"L x 19.5"W x 33"H Seat Dimensions: 18"L x 19.5"W x 19.5"H Backrest Dimensions: 3"W x 13.5"H Cushion Thichkness: 3"H Base Dimensions: 19.5"L x 16.5"W Why Shop Modway? We offer many payment options, including paypal, credit card We offer a 30 Return Policy. All our items are brand new, in box. We offer a 1 year warranty on each item. Fast and Friendly customer service Our warehouse is conveniently located at: 329 Wyckoff Mills Rd Hightstown, NJ 08520