| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Modway |
| MPN | EEI-5037-DUS |
| Color | Dusty Rose |
| Type | Sofas and Armchairs |
| Item Height | 18.5 in |
| Item Length | 19 in |
| Item Width | 49.5 in |
| Upholstery Fabric | Fabric |
| Frame Material | Performance Velvet |
| Number of Shelves | N/A |
| Number of Drawers | N/A |
Check the listing for details. Modway Prologue Braided Velvet Ottoman in Dusty Rose. Color: Dusty Rose, Condition: New. Listed at 329.98 USD. Modway Prologue Braided Velvet Ottoman in Dusty Rose Item Description The Prologue Woven Velvet Ottoman is a distinctively elegant accent in mid-century modern or eclectic settings. This stylish ottoman features intricate fabric weaving, projecting a skilled artisan aesthetic. Prologue is a plush bench, carried on sturdy acrylic legs, bringing polish and modern radiance to your lounge space or bedroom. Constructed on a solid wood and plywood frame and bolstered with dense foam padding, this ottoman conveys strength and comfort in your living room or bedroom. Upholstered in stain-resistant performance velvet and fitted with non-marking foot glides, this ottoman is well-suited for family room lounging or enlivening an entryway. Weight Capacity: 331 lbs. Set Includes: One - Prologue Woven Ottoman Features: Velvet Ottoman Acrylic Legs Durable Stain Resistant Fabric Dense Foam Padding Sturdy Construction Non-Marking Foot Glides Weight Capacity: 331 lbs Dimensions: Overall Product Dimensions: 19"L x 49.5"W x 18.5"H Seat Dimensions: 19"L x 49.5"W x 18.5"H Cushion Thichkness: 7"H Base Dimensions: 15.5"L x 46.5"W Why Shop Modway? We offer many payment options, including paypal, credit card We offer a 30 Return Policy. All our items are brand new, in box. We offer a 1 year warranty on each item. Fast and Friendly customer service Our warehouse is conveniently located at: 329 Wyckoff Mills Rd Hightstown, NJ 08520